Nadpis stránky

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eget arcu id lacus laoree.

Říká ti to něco?

Jaký jsi co si o sobě myslíš?

Co si myslíš o druhých?

Jaký je tvůj pohled na život?

Jak překonat strach z psaní s dyslexií dospělých

Máte dyslexii, což znamená, že pravděpodobně bojujete se čtením a psaním. Zatímco většina lidí bojuje s psaním, vy to řešíte na steroidech. Jak se věci hláskují? Kam se poděla interpunkce? Mám to psát velkými písmeny? Je to nekonečný proces „měl bych“, který je nekonečný. Tento týden řešíme překonání a přijetí vašeho strachu z psaní, používání pozitivního myšlení, hledání vašich silných stránek a vytváření systémů, které fungují PRO VÁS!

 

 
Vytvořte si pozitivní myšlení!
 
S dyslexií je spojeno tolik negativity, od speciálních pedagogických kurzů až po e-maily od spolupracovníků, které vám říkají, že věci byly špatně napsány. Je čas to posunout! Najděte pozitiva; to, co říkáte, je zásadní a váš pravopis zprávu nediskredituje.

 

 
Být pozitivní zní hloupě, ale zkuste si dávat malé cíle a oslavovat malá vítězství. Cíle mohou být tak jednoduché, jako když budu mít týden bez e-mailů od kolegů typu „napsali jste to špatně“, dostanu speciální lahůdku. Děláme méně chyb, než si myslíme. Přestaňte se cítit oslabeni jednorázovými chybami.

 

 
Soustřeďte se spíše na to, co máte říct, než na to, jak píšete. Dyslektici jsou aktivem každého podnikání. Naše mysl rychle nalézá řešení, nachází problémy dříve, než existují, a vytváří smysluplnou změnu pro naše spolupracovníky a zaměstnavatele.

 
Tělo:

 

 
Najděte SVÉ silné stránky a opřete se o ně
 
Jsi jiný, a to tě dělá výjimečným. Dyslektici mají často jedinečné přednosti, jako jsou kreativní dovednosti při řešení problémů, myšlení ve velkém obrazu a dynamické uvažování . Vezměte si tyto dovednosti a nebojte se je využít ve svůj prospěch!

 

 
Psaní vyžaduje praxi (jako čtení) a čas na rozvoj vašeho stylu, slabých a silných stránek. Existuje nepřeberné množství dyslektických autorů (protože mají výjimečné narativní uvažování ), takže není důvod, proč byste nemohli napsat e-mail svému šéfovi. Začněte psaním, jako když mluvíte, a pohrajte si s tónem, kadencí a výběrem slov. Pokud máte potíže, doporučujeme využít AI naplno ( další informace najdete na našem blogu na ChatGPT ).

 

 
Hlavně se nesrovnávejte s ostatními. Vidíme plodné autory nebo neurotypické spolupracovníky píšící efektivně a efektivně, zatímco se snažíme vybrat to správné, tam, jejich a oni jsou. Vaše okolí nerozhoduje o vašem úspěchu, tak přestaňte se sebeposouzením!

 

 
Vytvořte systémy, které pracují pro VÁS
 
Je čas spolehnout se na asistenční technologii, pokud se snažíte přeměnit svá mentální slova ve slova skutečná. Software pro převod řeči na text je budoucnost; i pro neurotypisty to začněte přijímat hned a vaše sebevědomí při psaní stoupne (a vaše únava z rozhodování se sníží). Dalším tipem pro profesionály je vyzkoušet písma vhodná pro dyslexii .

 

 
Máte potíže, protože potřebujete sdílet spoustu informací v jednom e-mailu nebo prezentaci? Zkuste výdej mozku! Napište vše, co chcete sdílet, a poté to uspořádejte do zvládnutelných kroků, myšlenkových map nebo grafických organizérů. Jsme vysoce vizuální lidé, tak toho využijte ve svůj prospěch!

 

 
Přijměte chyby
 
Nikdo není dokonalý ve všem! Ve společnosti Dyslexia in Adults jsme velkými fanoušky radikálního přijetí. Někdy musíte přestat dávat F*#% za váš pravopis nebo gramatiku. Chcete znát tajemství... Když vytváříme prezentace pro The Hive nebo dokonce naše bezplatné komunitní kurzy, neobtěžujeme se kontrolou pravopisu! Sakra, někdy na Instagramu ani nekoukáme na příspěvky. Musíme být autentičtí a dát vám svolení přijmout dokonale nedokonalé! Nechte chyby; máte větší ryby na smažení!

 

 
Konečné věci s sebou!
 
Psaní není snadné ani pro ty, kteří znají všechna gramatická pravidla a hláskují každé slovo, které člověk zná. Nemusí to však být pro nás zdrojem strachu či úzkosti! Vytváření pozitivního myšlení, pochopení svých silných stránek a vytváření systémů, které pracují pro VÁS, usnadňuje efektivní sdělování vašich myšlenek. Každá cesta psaní je jedinečná a je v pořádku, když si ji vezmeme svým vlastním tempem.

Práce s mozkem, ne proti němu: Využití dyslektických sil k úspěchu

Minulý týden Natalie pořádala akci ZDARMA, do které se mohl připojit kdokoli! Chtěli jsme se vypořádat s jednou z nejčastějších otázek při práci s klienty 1 na 1: „Jak vidět hodnotu v dyslektických silných stránkách a jak to může vytvářet smysluplné příležitosti.“

 

 
Podívejte, realita je taková, že dyslexie je bolest! Má spoustu problémů, na které se dyslektici často fixují; vidíme jen to špatné a kolem zápasů utváříme svůj sebeobraz a hodnotu. Slyšíme to pořád dokola: "Kéž bych se mohl zbavit své dyslexie" nebo "dyslexie mi způsobuje jen další problémy."

 

 
Pravdou je, že často; je to způsob, jakým formujete svou dyslexii, který podbarvuje vaši perspektivu. Jak ŠÍLENÉ by to bylo, kdybyste měli jasno v tom, v čem jste dobří, a mohli na tom postavit svou kariéru a vyhýbat se dyslektickým problémům? Nebo co když, když se v práci objeví nové příležitosti, vaše první myšlenka nebyl strach z překážek, ale nadšení z toho, co můžete přidat?

 

 
Není to tak šílené; opravdu můžete vytvořit práci kolem svých silných stránek, spíše než svých slabých stránek. Začíná to změnou úhlu pohledu a přijetím svých silných stránek a problémů. Nebudeme jmenovat, ale jeden z klientů Natalies 1-on-1 to řekl nejlépe:

 
"Nepřeháním, když říkám, že Natalie mi už změnila život. Po čtyřech sezeních jsem už začal dělat změny: -Jsem si více jistý svými dyslektickými silnými stránkami. Nyní je denně vidím ve svém pracovním i osobním životě." Podnikl jsem kroky, abych se připravil na úspěch, pracuji s mozkem, ne proti němu."
 
Krátce poté, co poslali tuto zprávu, pokračovali v získání své vysněné práce a získali ubytování pro svou roli, aby si dyslexii usnadnili.

 

 
Všechny tyto změny vyplynuly z toho, že si ujasnili hodnoty svých jedinečných dyslektických silných stránek. Když vidíte hodnotu svých silných stránek, vytváří to důvěru v to, kdo jste, což vede ostatní k tomu, aby zapadli na své místo. Neměli byste bojovat proti svým výzvám nebo pracovat proti svému mozku. Vytváří tření a dělá váš život mnohem těžší. Cílem je najít své silné stránky a uplatnit je v každé situaci.

 

 
Mapování vašich silných stránek není vždy rychlý proces a často mu brání syndrom podvodníka. Vaše cesta bude pro vás jedinečná, ale pro většinu dyslektiků naše silné stránky vypadají jako implementace inovativních nápadů, odhalování problémů dříve, než nastanou, vytváření cenných změn v procesu a mnoho dalšího. Přemýšlejte o tom, co je pro vás snadné, a využijte své fantastické schopnosti rozpoznávání vzorů k nalezení dalších oblastí života, na které je můžete aplikovat.

 

 
Jak poznáte, že pracujete proti svému mozku a nehrajete na své přednosti? Je to ten pocit, že se netopíte, ale také neprospíváte. Pokud to tak cítíte, doporučujeme vám podívat se na tento blog a tento blog , sledovat svůj Instagram / TikTok , připojit se k The Hive nebo se podívat na naše koučování 1 na 1 .

 

 
Doufáme, že vám tento článek pomohl vidět hodnotu vašich dyslektických silných stránek a jak vám mohou vytvořit smysluplné příležitosti. Rádi bychom slyšeli váš názor na toto téma, takže prosím zanechte komentář níže a podělte se o své zkušenosti s dyslexií a přístupy založenými na silných stránkách. Pojďme společně prolomit stigma a oslavit jedinečný talent a perspektivy dyslektických jedinců.

Jaká zaměstnání jsou vhodná pro dyslektiky? Trik je všechny zeptejte

U nás v Dyslexii u dospělých děláme spoustu výzkumů! Když říkáme hodně, myslíme tím, že se nedívejte na naši historii vyhledávání Google, protože je to trapné. Existuje mnoho společných trendů, které vidíme při zkoumání dyslexie a jiné neu-diverzity, a dnes jsme chtěli mluvit o JEDNÉ věci, která nás přivádí k šílenství.

 
První je, že konkrétní zaměstnání jsou pro lidi s dyslexií lepší než ostatní. Než půjdeme dále: Můžete dělat a být čímkoli, co chcete. Můžete pracovat v jakékoli kariéře a pro dyslektiky není nic zakázáno. Pokud něco, máme VÍCE možností pracovních míst než většina ostatních.

 
Proč tedy můžeme dělat práci, kterou chceme? Protože dyslektici mají přirozenou zvědavost, která nemá hranice. Jako dyslektici máme přístup ke zcela odlišnému způsobu myšlení, který je přínosem v jakémkoli oboru nebo kariéře. Tento jedinečný způsob myšlení v kombinaci s roky tvrdé práce a bojů ve škole nás činí jedinečně způsobilými dělat cokoli. Pojďme to rozebrat trochu více (vím, že o tom nejste přesvědčeni).

 

 
Díky čemu jsou dyslektici schopni vykonávat jakoukoli práci:
 
Myslíme jinak:
 
Náš mozek přirozeně zpracovává informace; jinak; to znamená, že se na jakoukoli práci díváme způsobem, který ostatní nevidí. Každá práce může těžit z našeho jedinečného pohledu a přístupu k problémům, projektům a plnění úkolů.

 

 
Pracujeme tvrdě:
 
Pokud jste jako my, máte hluboké jizvy ze svého vzdělávání v raném dětství. Ale zvládli jste to a naučili jste se cestou. I když můžeme pracovat trochu pomaleji nebo bojovat bez pomoci, budeme trvale dosahovat více, než se očekává.

 
Vymyslíme věci:
 
Dyslexie z nás dělá neuvěřitelné řešitele problémů, což je každá práce, jen řešení problémů společnosti. Vrstva hlubší než to, dyslektici se často stávají zdrojem znalostí na jakékoli pozici, kterou zastáváme, protože POTŘEBUJEME vědět, jak věci fungují (i když ne na našem oddělení). Vždy hledáme informace.

 

 

 
Takže pokud jste dyslektický spisovatel pro děti nebo dospělé, přestaňte se prosím snažit říkat dyslektikům, že budou dobří nebo špatní v konkrétních zaměstnáních. The Hive měl mistrovský kurz s Kate Power a Kathy Iwanczak Forsyth, autorkami knihy The Bigger Picture Book of Amazing Dyslexics and the Jobs They Do . Ve své knize (která je krásná) mluví s lidmi se všemi druhy zaměstnání, od lékařů přes kodéry až po kreativní ředitele. Podívejte se na jejich knihu, abyste se dozvěděli více o tom, jak mohou dyslektici dělat cokoli.

 

 
Pokud jste jen dyslektik, který se snaží přijít na to, co chcete se svým životem dělat, odpověď je... cokoliv. Začněte tím, že se podíváte na to, co vás nejvíce baví, a dozvíte se o zaměstnáních, která s touto sadou dovedností souvisí. Opřete se o své dyslektické silné stránky a vězte, že budou problémy.

Jak se dobít z dyslektického vyhoření

Jdu, abych byl upřímný. Já (Kati Watson) několikrát do roka TĚŽCE vyhořím. Menší syndrom vyhoření se také stává mnohem častěji, než si chci připustit. Dnešní blog je možná tak trochu ten, kdo říká, že rychlovarná konvice je černá, ale provedu vás tím, proč se syndrom vyhoření stává lidem s dyslexií a jak si dobít baterky.

 

 
Proč dochází k syndromu vyhoření u dyslektiků?
 

 
Každý se spálí, ale ti, kteří jsou neuro-pikantní, mají tendenci ignorovat varovné signály a překračovat své hranice. Jedním z hlavních důvodů, proč se tak děje, se neustále snažíme dokázat, že jsme schopní. Zápasy se vzděláním v raném dětství často zanechávají hluboké jizvy. Po těch prvních letech, kdy jsme se snažili být průměrní, skončíme s pracovní morálkou jako nikdo jiný (což není vždy dobré).

 

 
Další důvod, proč jsme tvrdě zasáhli syndrom vyhoření, je dvojí. Naše neuvěřitelné, nádherné mozky mají neustále spoustu hluku. co tím chci říct? Dyslektické mozky jsou nuceny činit více rozhodnutí a aktivně probírat více informací než mozky bez dyslexie. Drobnosti jako "jsou to jizvy nebo děsy?" se časem sčítají a opotřebovávají nás. Dalším problémem je pracovní paměť (mozek napsal poznámku). Čím více věcí napíšeme na poznámku, tím méně místa máme pro přidání nových položek. Jako dyslektici si ne vždy pamatujeme, že náš lísteček je menší než ostatní.

 

 

 
Zasáhli jste syndrom vyhoření; co teď?
 

 
Útok na syndrom vyhoření má mnoho podob, ale většinou víte, kdy udeří. Únava z rozhodování zasáhne každý den; jste neustále unavení a začínáte bojovat s negativní samomluvou. Mám špatné zprávy. Neexistuje žádná univerzální léčba; u některých lidí to překonání trvá roky. Pro ostatní je pár dní volna jako déšť. Zde jsou 3 způsoby, které vám pomohou dobít energii a začít se resetovat z vyhoření.

 

 
Vzít si volno
 
Ne každý si může vzít volno v práci, ale to neznamená, že si nemůžete vzít „volno“. Pro zotavení z vyhoření je preferováno volno v práci, ale pokud nemůžete, naplánujte si víkend, kdy nebudete nic dělat – žádný osobní admin, schůzky nebo domácí práce. Jen se snažte odpočívat a dovolte si relaxovat. Nikdo nemůže fungovat na 100 % po celou dobu; váš mozek (a tělo) potřebuje čas pryč od příčiny vašeho vyhoření, aby se mohl regulovat a resetovat. Někdy může odpočinek zvýšit produktivitu, snížit únavu a učinit věci mnohem jasnějšími.

 

 

 
Nastavit hranice
 
Ty by měly být jak u vás samotných, tak u ostatních. Když se rozhodnete jako „Přestanu pracovat v 17 hodin“, pak se toho držte. Ne, „až dokončím tento projekt“, zavazujete se zastavit vzorce, které způsobily vyhoření. Pokud neprovedete změny, z vyhoření se nevzpamatujete. To platí také pro váš osobní čas; pokud se rozhodnete jít každé ráno na sólo procházku a někdo se k vám chce přidat, řekněte ne.

 

 
Obnovte své zdraví
 
Být zdravý je nejzákladnější rada, která je často nejméně dodržována. Jste vyhořelí, unavení, pravděpodobně dehydratovaní a vaše tělo neprodukuje šťastné chemikálie/hormony. Dobití z vyhoření je někdy jednoduše o resetování těla (přemýšlejte o tom jako o restartování počítače). Dopřejte si dostatek spánku, abyste se cítili odpočatí, pijte dostatek vody, aby se vaše pokožka rozzářila (a snažte se pít méně kávy) a cvičte/pohybujte své tělo tak, abyste přirozeně produkovali endorfiny (chemikálie, kterou vaše tělo vytváří, když cvičíte a která vám dělá radost ). Tak odlož svůj noční svitek zkázy a jdi spát!

5 způsobů, jak vrátit svůj dyslektický mozek po prázdninách do práce

Takže jste si právě užili fantastickou dovolenou a je čas vrátit se do kancelářské práce! Cítíte ještě úzkost?

 
Návrat do práce je pro dyslektiky náročnější než pro ty, kteří ji nemají. Během dovolené jste pravděpodobně nebyli nuceni dělat věci, se kterými dyslektici obvykle bojují. Takže když se vrátíte do práce a jste nuceni si dělat poznámky nebo si pamatovat pokyny (ahoj, pracovní paměť), bude chvíli trvat, než se tyto věci budou cítit méně stresující!

 

 
1. Vytvořte si plán pro e-maily:
 
Není nic horšího, než být zaplaven schůzemi, povídáním v kanceláři a e-maily se zpětnými cykly, když se snažíte resetovat a vrátit se do toku práce.

 
Než se vůbec dostanete do kanceláře, vymyslete plán pro své e-maily; příklad strategie:

 
Přečtěte si všechny své e-maily a u tolika, kolika je to možné, stiskněte Smazat (nebo Archivovat).
Projděte si své e-maily a odpovězte na všechny jednoduché (přemýšlejte o jedné větě nebo méně).
Dále vyhledejte všechny schůzky, které potřebujete nastavit
Nakonec vyřešte zbývající e-maily, ale nespěchejte.
2. Jezte žábu:
 
Prokrastinace je pro nás dyslektiky velkým problémem; obracet naše mozky s velkým obrazem ke všem malým detailům, které nevyhnutelně propadají trhlinami, je velmi náročné.

 
Takže až se vrátíte do práce, začněte s věcí, které se děsíte NEJVÍCE! Tím, že se nejprve pustíte do velkých věcí, nastartujete svůj mozek k náročným úkolům a vyhnete se frustraci, kterou dyslektická únava přináší.

 
3. Dělejte si přestávky:
 
Nemůžeme to dostatečně zdůraznit! HEJTE SVÝM TĚLEM a pijte vodu! Zní to hloupě, ale pauzy a pohyb těla je pro úspěch dyslektiky zásadní.

 

 
Váš mozek potřebuje brzdy (skutečné brzdy mimo práci), aby mohl pracovat na maximální výkon. Přestávky jsou životně důležité pro špičkový výkon.

 
4. Delegát:
 
Ochotný se vsadit, že vždy cítíte potřebu to všechno udělat! Když se po svátcích vrátíte do swingu, je důležitější než kdy jindy bojovat s dyslektickou potřebou dokázat, že jste! Máme tendenci se přetěžovat a trpíme syndromem vyhoření rychleji než ostatní. Vyhněte se všem těmto věcem vyvážením své pracovní zátěže.

 
 

 
Až se vrátíte do kanceláře, snažte se (jak nejlépe umíte) delegovat! Zbavte se malých otravných úkolů, které zabírají vaši drahocennou duševní zátěž. Mohou to být věci, jako je žádost administrátora, aby vám odeslal poštu, aby kolegové nastavili schůzky nebo požádali ostatní, aby odpovídali na e-maily velké skupiny (takže nemusíte)

 
 

 
5. Buďte k sobě laskaví:
 
Pamatujte, že odcházíte z prázdnin, kdy váš mozek není nucen dělat úkoly, se kterými se potýká. Návrat do práce je těžký pro všechny, nejen pro ty, kteří jsou neuro-pikantní. Buďte tedy laskaví, až se váš mozek pomalu restartuje zpět do pracovního režimu. Udělejte si přestávky, když potřebujete, a ujistěte se, že si dopřejte!

3 způsoby, jak časová slepota narušuje vaše vztahy

Každý ztrácí pojem o čase, ale pro ty z nás, kteří mají dyslexii, může být toto „rozestupování“ způsobeno něčím, čemu se říká časová slepota. Napsali jsme poměrně rozsáhlý (a dyslektický) blog .

 

 
Dnes jsme si řekli, že se budeme zabývat tím, jak časová slepota ovlivňuje vaše vztahy, od dětí po spolupracovníky. Nabízíme také několik užitečných rad, jak minimalizovat boj.

 

 
Na všechno chodíš vždycky pozdě
 
Časosleposti je jedno, jestli má vaše dítě fotbal v 17 hodin nebo jestli máte schůzku v 7 hodin ráno. Náš dyslektický mozek je tak často pohlcen prací, kterou děláme (nebo výzvou, kterou jsme se snažili překonat), že ztrácíme přehled o skutečném čase.

 

 
Proč to ovlivňuje ostatní:
 
Docela přímočaré. Když chodíte pozdě na události, ostatní mají pocit, že nejsou hodni vašeho času. Když přijdete pozdě, ostatní se na vás také dívají v negativním světle „je nepořádná, nikdy nechodí včas“, takže je méně pravděpodobné, že vás a vaše dovednosti využijí naplno.

 

 
Užitečný tip:
 
Alarmy, alarmy, alarmy! Nastavte 3 budíky, jeden na 5 minut, 10 minut a 15 minut, než budete muset odejít. Nastavte je na tři různé výstražné tóny a udělejte z 5minutového budíku zvuk, který nemůžete ignorovat. Možná nepřijdete včas, ale budete méně pozdě.

 

 
Nikdy nevíte, jak dlouho bude něco trvat
 
Jak často jste si sedli a mysleli si, že e-mail zabere 5 minut a ve skutečnosti to trvá 30? Nevědět, jak dlouho bude úkol instinktivně trvat, je 100% kvůli časové slepotě.

 

 
Kolikrát za mnou moje dítě přišlo s projektem na poslední chvíli, a já jsem řekl, že to zvládneme za hodinu, abych zjistil, že jsem vzhůru ve 2 hodiny ráno, je prostě šílené.

 

 
Proč to ovlivňuje ostatní:
 
Když nemůžeme sdělit, jak rychle nebo pomalu nás úkol zabere, může to být pro naše partnery (a spolupracovníky) frustrující. Úkolová časová slepota také mění to, jak nás ostatní vidí. Obvykle podceňujeme, jak dlouho bude úkol trvat, a naše okolí na nás přestane spoléhat.

 

 
Užitečný tip:
 
Sbírejte data o tom, jak dlouho úkoly trvají (zejména opakování úkolů). Zapište si to nebo si veďte mentální deník; Na tom nezáleží! Až budete mít dostatek dat, budete schopni zjistit průměrnou dobu, kterou věci zaberou. Například po spoustě testování vím, že psaní blogu o 500 slovech zabere asi 1 hodinu. Bez těchto dat bych řekl, že 500 slov by zabralo 20 minut.

 

 
Nevědět, kdy se co stalo
 
Časová slepota způsobuje, že dyslektici bojují s tím, aby si vzpomněli, jak dávno v minulosti se něco stalo. I když si pravděpodobně pamatujete živé detaily o události, vědět, kdy přesně se to stalo, je o něco těžší.

 

 
Proč to ovlivňuje ostatní:
 
Nevím, jak vy, ale já mám tvrdohlavý pruh velikosti Texasu a způsobil jsem mnoho hádek, protože jsem byl úplně zaujatý, když se něco stalo (obvykle se mýlím). Slečna si pamatovat minulé události nemusí zdát jako velký problém, ale maličkosti, jako jsou šestiměsíční prohlídky nebo rande, vám mohou způsobit spory a další úzkost.

 

 
Užitečný tip:
 
Dvojitý tip zde. Nejprve si veďte deník nebo plánovač, kam si věci zpětně zapisujete. Každý večer, když si píšu deník, píšu o událostech dne: "Dnes jsem měl rande s Johnem," "Šel jsem na každoroční lékařskou prohlídku." To mi umožňuje mít místo, kam se mohu vrátit, pokud budu někdy potřebovat referenci. Zadruhé – zkuste a plánujte dopředu. Než odejdete z ordinace, naplánujte si 6měsíční sledování a zapište si je do kalendáře (a nastavte budík na 1 týden a 1 den předem)

 

 
Existuje tolik dalších způsobů, jak může časová slepota ovlivnit vás a vaše okolí! Pokud jsme něco nenapsali, napište nám komentář!

Časová slepota a dyslexie

Co to je, jak to zvládnout a jak to na vás působí.
 

 
Už jste si někdy řekli: "Ach, snadno, to mi zabere jen 10 minut," a pak zjistíte, že pracujete na stejném úkolu, který vám zadal váš šéf o dvě hodiny později? Máme dobré zprávy, a to není proto, že byste byli hloupí nebo něco nedokázali, ale může to být kvůli vaší časové slepotě (aka Dyschronometrie). Zábavný fakt – mít dobrý smysl pro čas je součástí výkonné funkce, se kterou většina dyslektiků bojuje.

 

 
Co je časová slepota:
 
Časová slepota nebo Dyschronometria (její vědecký název, ale pro snadnější čtení ji budeme označovat jako časová slepota) je stav, kdy člověk nemůže přesně odhadnout, jak dlouho bude úkol trvat, nebo říci, kolik času uplynulo od začátku něčeho.

 

 
Jak to ovlivňuje dyslektiky:
 
Většina neurodiverzních lidí trpí časovou slepotou. Výzkum je stále velmi mladý, ale již badatelé pozorují spojitost mezi dyslexií a časovou slepotou. Pokud jste dyskalkulik, je pravděpodobnější, že budete bojovat s časovou slepotou.

 

 
Běžné příznaky slepoty:
 
vždy chodí pozdě
podcenění/nadhodnocení toho, jak dlouho bude úkol trvat
při plánování zapomínáte zohlednit čas cesty nebo čas přípravy
Zpoždění při placení účtů nebo vracení věcí
pocit, že jste vždy pozadu a nemůžete se dostat dopředu
nedokončování věcí včas
být ve stresu, když je požádán o plánování
Jak zvládnout časovou slepotu:
 
Časovače – bez ohledu na to, jak dlouho něco trvá, nastavte časovač na to, jak dlouho si myslíte, že aktivita bude trvat, a zastavte se, když se časovač vypne, pokud potřebujete více času; nastavte ještě jeden budík na dalších 15 minut.
Najděte základní linii – Poté, co budete nějakou dobu používat metodu časovače, získáte docela dobrou základní linii pro to, jak dlouho vám úkoly zaberou. Nalezení základní linie vám pomůže s úkoly, které děláte běžně. Například po letech psaní a načasování sám vím, že napsání a úprava 500 slov mi zabere asi 1 hodinu.
Alarmy - Nastavte alarmy pro VŠECHNO! Bez ohledu na to, jak velký nebo malý. Snažíte se pít vodu, nastavte budík. Když zapomenete v úterý vynést odpadky, nastavte si budík. Domluvte si schůzku za měsíc, nastavte tři budíky.
Over Planning - Tohle zní jednoduše. Když si toho naplánuji víc, pak možná dokážu být více včas. I když je to trochu pravda, některé tipy pro přílišné plánování vám mohou pomoci kompenzovat zpoždění, na které narazíte. Vždy zaokrouhlete dolů; pokud potřebujete odejít v 10:15, abyste se dostali na schůzku, přinuťte se jít v 10:00. Tímto způsobem je pravděpodobnější, že přijdete včas než pozdě.
Pracujte pozpátku – Při plánování, kdy odejít nebo jak dlouho bude něco trvat, plánujte pozpátku, abyste na poslední chvíli nespěchali. Rezervace večeře jsou například na 21:00. Cesta tam bude trvat 15 minut, takže musím odejít ve 20:45. Osprchovat se a připravit se bude trvat hodinu, takže se musím připravit v 19:45. Pak zaokrouhlit trochu dolů, abych zabudoval nějaký čas navíc, takže se začnu připravovat v 19:30.
Jsme velkými fanoušky radikálního přijetí na Dyslexii u dospělých, a to je jedna z těch oblastí, kde musíme přijmout, že nikdy nebudeme neurotypickí. Přijdeme pozdě, ztratíme pojem o čase a zapomeneme odevzdat věci včas. To je vše v pořádku; prostě se budeme snažit chodit o něco méně pozdě, ne vždy včas.

Jak dyslexie ovlivňuje dospělé v každodenním životě

Dyslexie je mnohem víc než jen boj se čtením a psaním. Ovlivňuje každodenní život těch, kteří s tím bojují. Řekli jsme si, že je nejvyšší čas, aby někdo přesně vysvětlil, jak dyslexie ovlivňuje dospělé v každodenním životě.

 

 
Máte problém si věci zapamatovat nebo neustále věci ztrácíte?
 
Mnoho dyslektiků bojuje se ztrátou klíčů nebo zapomínáním pokynů, které právě slyšeli. Zapomínání je normální součástí dyslexie a pramení z naší pracovní paměti (více o tom ZDE ).

 

 
Neexistuje žádné řešení, jak „opravit“ vaši pracovní paměť, ale můžete vytvořit systémy, které pomohou snížit bolest. Malé věci, jako je vytvoření „odkládacího“ místa pro vaše klíče ve vašem domě nebo nahrávání ústních pokynů do telefonu, abyste je mohli později přehrát, mohou mít obrovský rozdíl.

 

 
Dyslexie může způsobit, že budete neustále chodit pozdě nebo dvakrát.
 
Máte někdy problém vědět, jak dlouho bude úkol trvat? To, že nevidíte čas, je všechno kvůli této otravné maličkosti zvané časová slepota (podívejte se hlouběji ZDE) . Zkrácená verze zní, že dyslektická mysl nedokáže vnímat čas stejným způsobem jako „normální“ lidé (zvláště když je to úkol, který máme rádi).

 

 
Jediný skutečný způsob, jak zvládnout svou časovou slepotu, je radikální přijetí nebo hyper-uvědomění si toho, jak dlouho věci trvají. Doporučujeme začít s něčím jako je Pomodoro metoda, která lidem pomůže pochopit, jak rychle čas letí.

 

 
Bojujete s řízením nebo se učíte řídit?
 
Může se to zdát divné, ale problémy s učením řídit je u dyslektiků velmi běžné. Boj přichází z několika různých míst, ale podstatou je, že bojujeme s zapamatováním si směrů (pracovní paměť) a současně se učíme nový systém. Jo a je tu stres z nehod, parkovacích lístků a policie.

 

 
Pro každého, kdo se potýká s poznáním zprava zleva nebo čtením za jízdy, máme několik obsáhlých článků, které by měly pomoci. Naším hlavním doporučením je věnovat učení čas, být se sebou trpěliví a vždy používat GPS (i když víte, kam jedete).

 

 
Jste přepracovaní, vyhořelí a vyčerpaní?
 
To všechno jsou známky toho, že se vám dyslexie (a minulé trauma kolem toho, že není dost dobré) vymyká z rukou. Na rozdíl od jiných témat, kterými jsme se dnes zabývali, vyhoření na základě dyslexie nesouvisí s tím, jak jsou naše mozky stavěny, ale spíše produktem prostředí, ve kterém jsme vyrostli.

 

 
Stejně jako většina věcí kolem dyslexie neexistuje žádné tlačítko pro rychlou opravu nebo snadný reset. Nejlepší způsob, jak bojovat proti dyslektickému vyhoření, je pokusit se mu předejít. Něco z toho pokrýváme v našem blogu " Dyslexie a vyhoření ." Dalším skvělým článkem je " Dyslexie a nastavení hranic ."

 

 
Existuje tolik různých aspektů dyslexie a toho, jak ovlivňuje lidi. Ne každý bude mít stejné problémy, takže buďte k sobě laskaví, když najdete své silné stránky a naučíte se stoupat.

Dyslexie a nastavení hranic

Ti z nás, kteří mají dyslexii, bývají vyhořelí , nadaní, lidé těšící se neustálým pocitem, že nikdy nejsou dost dobří.

 

 
Se vším, co je uznáno, chceme mluvit o stanovení hranic v kontextu dyslektiky.

 

 
"Ale proč Kati?"

 

 
Stanovení hranic je za normálních okolností náročné, ale když máte dyslexii, jedinec musí překonat další úroveň komplikací. Dnes si probereme, proč je potřeba stanovit hranice, jak je najít a pár tipů, jak si pomoci.

 

 
Co jsou hranice:
 
Zdravé hranice jsou limity, které si člověk klade za účelem ochrany své duševní, fyzické a emocionální pohody. Nemít zdravé hranice může způsobit, že se člověk bude cítit vyčerpaný, s malou energií nebo dokonce zmanipulovaný.

 

 
Hranice mohou být v podstatě kolem čehokoli a kohokoli (dokonce i u vás samých). Hranice potřebujeme jako dyslektici, abychom se neztratili kvůli věcem, jako je práce, škodlivé stereotypy a manipulace druhých.

 

 
Proč stanovujeme hranice:
 
Vytvoření zdravých hranic kolem vaší dyslexie vyžaduje čas a praxi. Nevzdávejte se; Nastavení hranic vytváří návyky a mění způsob, jakým přemýšlíte.

 

 
Jedním z našich poslání je pomáhat lidem s dyslexií vytvořit si zdravý a udržitelný vztah k sobě samým. Příliš často je dyslexie považována za omezovač, a to i těmi, kdo ji mají. Chceme posílit naši komunitu v boji proti nepříznivým vedlejším účinkům dyslexie a stanovení hranic je jedním z nejdůležitějších kroků!

 

 
Příklady hranic, které můžete (a měli byste) nastavit:
 

 
Vyvarujte se zneužití:
 
Váš šéf pravděpodobně vidí, že jdete nad rámec. Mohli by vidět, že zůstáváte pozdě a věnujete se své společnosti a práci! Část toho, co vidí (i když to nevědí), je, že kompenzujete svou dyslexii tím, že věnujete své práci zvýšenou pozornost. Někteří šéfové to považují za „nad rámec“ jako výzvu, aby vám přidělili „zvláštní projekty“.

 

 
Tady si nastavujeme hranice. Když nás náš šéf požádá (nebo nám řekne), abychom převzali více práce, je to naše vodítko, abychom zdvořile řekli: "V současné době nemám dostatečnou šířku pásma, abych se chopil dalšího projektu. Chtěli byste, abych přestal na něčem pracovat a vybral si je to nahoru, nebo to může počkat do konce roku?". Nesnáším říkat „ne“ a zjistil jsem, že tento přístup je méně agresivní a vytváří dialog s vaším šéfem o tom, co se děje.

 

 
Spravujte svůj čas lépe:
 
Držte se mě tady! Dyslektici bojují s time managementem (více se dočtete ZDE ) a stanovením priorit; je to fakt, ne rýpnutí do toho, kdo jsme jako lidé! Vedlejší účinky dyslexie nám téměř znemožňují udělat si čas na to, co nás baví! Jsem ochoten se vsadit, že konec dne se převalí a vy jste vyčerpaní, vyhořelí a připravení do postele!

 

 
Jak nastavit hranici, abychom mohli dělat více toho, co milujeme? Upřímně řečeno, se spoustou tvrdé práce a vytváření systémů, které nám poskytují tu nejlepší šanci na úspěch! Několik praktických tipů, naplánujte si čas v kalendáři, abyste mohli dělat, co chcete (jít na procházku, posouvat zkázu, udělat si luxusní večeři). Dalším užitečným tipem by bylo nastavit telefon na režim Nerušit, abyste se nenechali rozptylovat e-maily.

 

 
Jedna věc, která nám opravdu pomohla, je otázka "Pokud to teď nedokončím, stane se něco špatného?" Mnohokrát jsme zjistili, že odpověď je ne. Když je odpověď ne, odložíme práci a zaměříme se na věci, které nám přinášejí radost!

 

 
Jak najít své hranice potřeb:
 
Zjistit, kde je třeba nastavit hranice, může být boj. Když jste celý život něco dělali jedním způsobem, je těžké se obrátit!

 

 
OBROVSKÝM znamením boje o stanovení hranic je vyhoření a vyčerpání. Dalším způsobem je podívat se zpět na svůj den a zeptat se: "Ještě mě něco štve?"

 

 
Příkladem pro mě byl způsob dnešní interakce s mým šéfem. Požádali mě o aktualizaci projektu a já jsem se postavil do defenzivy (nepotřeboval jsem). Když jsem to zavařil, můj malý postoj nebyl proto, že můj šéf je prdel, ale proto, že jsem přepracovaný. A proč jsem přepracovaná? Stále dobrovolně pracuji (myslím, že každý projekt zabere 15 minut). Potřebuji si tedy stanovit hranice, kolik práce mohu přijmout, a sdělit je svému šéfovi.

 

 
Stručně řečeno, pokud vás něco trápí, možná se potýkáte s nedostatkem hranic.

 

 
Znovu vám chceme připomenout, že stanovení hranic není snadné a vyžaduje čas. Nevzdávejte se, když se vám nedaří. Dyslexie má spoustu problémů a stanovení hranic jim může pomoci zabránit tomu, aby se sloučily do velkých problémů. Máš to!

Listopadový mistrovský kurz: Ukončení negativních myšlenek

Měli jsme to potěšení slyšet Tahirah Yasin, kvalifikovanou psychoterapeutku s dyslexií. Diagnostikovali ji pozdě v životě a měla negativní pohled na dyslexii, což ovlivnilo její sebevědomí, produktivitu a štěstí.

 
V tomto rozhovoru si povídáme o strategiích, které Tahirah implementuje se sebou a svými klienty. Bere nás na cestu svým životem a přechodem ke zdravějšímu vztahu se svou dyslexií.

 
Měli jsme několik klíčových věcí a užili jsme si některé osobní příběhy od Natalie a Tahirah (Pokud jste členem Úlu, záznam najdete v našem trezoru zdrojů). Dnes si dáme stručný přehled hlavních bodů Tahirah!

 

 
Provedení mentálního posunu od negativního k pozitivnímu: Když se dozvíte o dyslexii a o tom, jaká je pro vás skutečná prožitá zkušenost (ne to, co říkají knihy), získáte realističtější představu o sobě samých.

 

 
Výzva v. Síla: Zaměření na to, abyste viděli a přijali silné stránky i výzvy dyslexie. Většina dyslektiků vidí obtíže, které dyslexie vytváří, ale nepřijímá je. Přijetí dyslektických bojů vám umožní přijmout své silné stránky a vytvořit vyrovnanější duševní stav.

 

 
Důvěřujte procesu: A co je důležitější, důvěřujte sami sobě. Existuje základní instinktivní část každého dyslektika, která se neustále posouvá vpřed, i když se věci zdají nemožné.

 

 
Najděte rovnováhu: Roky dyslexie vytvářejí přehnanou kompenzaci a očekávání toho, co vypadá jako připravené, které není v rovnováze s ostatními. Často se dostáváme do situací, kdy si myslíme, že budeme blbci nebo nedostatečně připravení, ale realita je taková, že jsme často víc než v pohodě.

 

 
Tempo sami: Vězte, že ve všem, co děláte, budete muset jít svým vlastním tempem. Kdykoli budete bojovat s tím, jak pomalu vám nějaký úkol zabírá, připomeňte si, že můžu jít jen tak rychle, jak dokážu, a pokuste se překonat frustraci ze sebe sama.

 
První verze není poslední: Opakovaně selžete nebo nesplníte svá očekávání. To je normální (pro každého), spolehněte se na své dyslektické odhodlání a uspějete.

 

 
Trénujte, jak to překonat: Uděláte chybu a zjistíte, že se tím zabýváte celé dny? Mluvte sami se sebou a připomeňte si, že se z toho dostanete. Zpočátku to může trvat dlouho, než se od chyby dostanete, ale čím více budete cvičit, tím lépe se vám podaří pustit.

4 systémy řízení času pro kreativní myslitele s dyslexií

Některé z největších problémů lidí s dyslexií se týkají pracovní paměti a časové slepoty. I když neexistuje způsob, jak vypnout svou dyslexii, existuje několik skvělých způsobů, jak řídit svůj čas.

 
Dnes procházíme systémy 4-time managementu, které, upřímně řečeno, budou fungovat pro všechny dyslektiky, ale s větší pravděpodobností budou mít úspěch u těch, kteří se více orientují na kreativní stránku. Pamatujte, že ne každý člověk s dyslexií je stejný. Je v pořádku, pokud vám žádný z těchto systémů nefunguje! Jako varování také můžete selhat, a to je v pořádku! Pokud chcete vidět nějaké další systémy pro správu času, doporučujeme se podívat na TENTO blog nebo na náš blog Get Things Done Hack for Dyslexics.

 

 
Metoda: Bullet Journal
 
Co je to?
 
Metoda Bullet Journal (aka BuJo) má hodně struktury! Cílem je vytvořit systém každodenního psaní poznámek, který vám zajistí pořádek a plnění úkolů. Probereme jeho přístup ke světelnému režimu (BuJo může být zpočátku hodně).

 

 
Jak to funguje?
 
Pořiďte si zápisník a pero (doporučujeme Bullet Journal s tečkami a zábavnými barevnými pery a trhy).
Očíslujte stránky knihy, začněte asi třemi stránkami v poznámkovém bloku.
Na každé stránce vytvořte téma (Home Stuff, Product Launch, Holiday Planning atd.). Neváhejte být kreativní a vytvářejte roztomilé titulky.
Vytvořte seznam úkolů/úkolů odpovídající tématům vaší stránky (naplánujte si sváteční menu, objednejte si krocana, zarezervujte si lety, ukliďte pokoj pro hosty). Ciťte se kreativně, použijte kromě slov i nálepky).
Vytvořte akční systém a udělejte úkoly ve svém seznamu příslušnou barvou (růžová = úkol, modrá = přesunuto na jiný seznam, zelená = potřeba naplánovat, žlutá = potřeba objednat atd.).
Najděte položky, které mají konkrétní data a vložte datum (ujistěte se, že je velké).
Získejte dosažení!
Proč to funguje pro dyslektiky!
 
Jedním z problémů, kterým dyslektici čelí, je seznam v seznamu. Metoda odrážkového deníku vám pomůže vytvořit seznamy v seznamech a rozdělit mozkovou schránku z miliardy roztroušených myšlenek na organizované poznámky založené na akcích. Jedna z věcí, která se nám na bullet journalu bez řádků líbí, je, že povzbuzuje uživatele, aby čmárali, vytvářeli zábavné grafy a další. Buďte vizuální a kreativní.

 
 

 
Metoda: Agilní výsledky
 
Co je to?
 
Nějaký chlápek (JD Meiner) vytvořil systém Agile Results poté, co několik let pracoval v Microsoftu. Myšlenkou systému je, že můžete udělat více věcí, když vytvoříte rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

 

 
Jak to funguje?
 
Vyberte 3 výsledky pro den, 3 pro týden, 3 pro měsíc a 3 pro rok.
Spojte své schopnosti kreativního myšlení a vytvořte příběh kolem těchto výsledků. Například „napiš blog“ se změní na „vytvořit změnu pro někoho s dyslexií“.
Při výběru výsledků je zásadní položit si správné otázky: Čeho chci dosáhnout? Co je potřeba udělat? co je třeba udělat? Co by se dalo dělat? Jakou hodnotu poskytuji? Jak se zlepšuji (mysl, tělo, kariéra, zábava atd.)?
Jednou týdně identifikujte, 3 věci jdou dobře a 3 věci ke zlepšení.
Po přezkoumání nastavených hranic! Ty by měly obklopovat místo, kde trávíte čas, na co se zaměřujete a co je ve vašem životě podstatné. Cílem je sladit vaše hranice směrem k vašim výsledkům za den, týden, měsíc a rok.
Proč to funguje pro dyslektiky!
 
Systém Agile Results funguje pro dyslektiky, protože poskytuje strukturu k dosažení vašich cílů, která není příliš rigidní. Jednou z dalších velmi přitažlivých částí metody Agile Results je, že vás nutí přemýšlet narativní a budovat kontext k vašim cílům. Narativní myšlení je dyslektická síla!

 
Metoda: Eisenhowerova matice
 
Co je to?
 
Eisenhowerova matice pomáhá identifikovat nejdůležitější úkol, který musíte splnit, a stanovit priority.

 

 
Jak to funguje?
 
Nakreslete krabici a rozdělte ji na čtyři části.
Každé pole označte: Nejdříve udělat, Naplánovat, Delegovat, Nedělat.
Udělej jako první – to jsou úkoly, které je třeba udělat co nejdříve.
Plán – tyto úkoly jsou důležité, ale lze je naplánovat později.
Delegování – úkoly v této kategorii jsou věci, které můžete předat ostatním a schválit nebo zkontrolovat později.
Nedělejte – tato kategorie jsou nedůležité úkoly, které vám kolují v mozku a které nemusíte dělat!
Proč to funguje pro dyslektiky!
 
Pokud bojujete s upřednostňováním úkolů a přímým vytvářením seznamů, Eisenhower Matrix by mohl být pro vás. Vizuální stránka tohoto systému je vhodná pro dyslektiky. Také řekneme, že delegáta milujeme a neděláme kategorie. Dyslektici mohou být úspěšní a tyto kategorie pomáhají bojovat proti syndromu vyhoření .

 

 
Metoda: Nepřerušujte řetěz
 
Co je to?
 
Z rozhovoru mezi karikaturistou Bradem Isaacem a Jerrym Seinfeldem je tento systém postaven tak, aby poháněl člověka k dosažení cíle. Tím, že lidé „nepřeruší řetěz“, mohou vytvořit impuls k dosažení svých cílů.

 

 
Jak to funguje?
 
Vyberte si cíl
Získejte kalendář, který můžete zavěsit.
Každý den, kdy pracujete na svém cíli, označte velké červené X (nebo zelené zaškrtnutí).
Nechoďte ani den bez práce na dosažení svého cíle.

 
Proč to funguje pro dyslektiky!
 
Systém Don't Break the Chain funguje pro dyslektiky z několika důvodů! Jde o vizuální systém, který lze snadno spustit a udržovat v provozu (žádné luxusní zásoby nebo upozornění) a v průběhu času si vytváří návyky. Tento systém funguje nejlépe pro ty, kteří mají velký projekt k dosažení nebo kteří se snaží naučit a zvládnout novou dovednost.

 

 
I když dyslektikům nabádáme, aby vytvářeli systémy, které pro ně fungují, někdy je hezké mít výchozí bod. Přizpůsobení těchto systémů vašemu stylu může změnit hru. Dalším problémem, který chceme vyřešit, je, že můžete přerůst systémy, které si sami vytvoříte. Takže buďte k sobě laskaví, pokud zjistíte, že něco, co fungovalo měsíc, už vám nefunguje!

5 způsobů, jak vrátit svůj dyslektický mozek po prázdninách do práce

Jak se dobít z dyslektického vyhoření

5 způsobů, jak vrátit svůj dyslektický mozek po prázdninách do práce

Jak se dobít z dyslektického vyhoření